Czy jest szansa, że w 2024 roku mieszkania będą tańsze? - Deweloper Olsztyn DDOM, Nowe mieszkania Olsztyn i Apartamenty na sprzedaż w Olsztynie Barczewie, Mieszkania Centrum Olsztyn

Każdy, kto myśli o zakupie mieszkania w 2024 roku, zadaje sobie dwa kluczowe pytania: ile będą one kosztować i czy jest szansa, że będzie taniej. – Wiele będzie zależeć m.in. od wysokości stóp procentowych, dostępności kredytów hipotecznych, ale także od ogólnej sytuacji rynkowej w kraju – mówi Radosław Borek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce D.Dom. Sporo „do powiedzenia” w tym temacie będzie miał także zapowiedziany niedawno nowy rządowy program.

Polaków, którzy planują kupić mieszkanie w 2024 roku, można liczyć w tysiącach. I wszyscy zastanawiają się nie tylko nad tym, na jaki metraż się zdecydować, a główne pytanie brzmi: czy ceny mieszkań w tym roku spadną i co musiałoby się stać, aby te wzrosty powstrzymać?

Czy ceny mieszkań będą w tym roku rosły?

– Wzrost cen w 2024 roku będzie zależeć głównie od wysokości stóp procentowych, dostępności kredytów hipotecznych i rządowych programów wsparcia, ale także inflacji, wzrostu poziomu wynagrodzeń czy ogólnej sytuacji rynkowej w Polsce – ocenia Radosław Borek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce D.Dom.

I dodaje, iż w jego ocenie w tym roku możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen nieruchomości. – Zarówno ceny działek, jak i koszty budowy nie spadają, ponadto podaż mieszkań na rynku drastycznie nie wzrasta, a to może prowadzić do dalszych wzrostów cen – stwierdza.

Nowy program rządowy wpłynie na wysokość cen nieruchomości?

Jak zauważa Radosław Borek, na początku stycznia zakończył się rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” stworzony przez poprzednią władzę. Powód był jeden: cieszył się on wielkim zainteresowaniem i środki na ten cel skończyły się przed czasem.

Z danych wynika, że do 21 grudnia 2023 podpisano około 55,8 tys. umów kredytowych w ramach programu BK 2%. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje jednak nad nowym programem mieszkaniowym „Mieszkanie na start”.

– Nie należy jednak spodziewać się, że jego uruchomienie szybko nastąpi. Już teraz nowa koalicja rządowa informuje, że stanie się to najwcześniej w drugiej połowie tego roku – podkreśla Radosław Borek.

Czym jest program „Mieszkanie na start”?

Z programu „Mieszkanie na start” będą mogli skorzystać: single, którzy nie ukończyli 35 lat, osoby, które mają co najmniej jedno dziecko (bez limitu wieku), osoby, które nie miały i nie mają własnego mieszkania czy domu jednorodzinnego, a także osoby, które mają jedno mieszkanie, ale w skład ich gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej troje dzieci.

Co ważne, wysokość raty i suma dopłat będą różne w zależności od tego, kto zaciągnie kredyt. Jak podało MRiT, singiel może wziąć 200 tys. zł taniego kredytu, a para – 400 tys. zł. W przypadku rodziny 2+1 limit wyniesie 450 tys. zł, dla czteroosobowej rodziny będzie to 500 tys. zł, pięcioosobowej – 600 tys. zł. Za każdą kolejną osobę w rodzinie dokładane ma być 100 tys. zł.

Nagrody i wyróżnienia

OlsztynBiuro deweloperaD.DOM

Olsztyn, ul. Lubelska 41E
Pon.-pt. 8:00-16:00
tel.: 888 883 131
mail: sprzedaz@ddom.eu

OlsztynBiuro sprzedażyWARMIŃSKI PORT

Olsztyn, ul. Bałtycka 91A
Pon.-pt. 8:00-16:00
tel.: 888 883 131
mail: anna.zaleska@ddom.eu

OlsztynBiuro sprzedażyGRZEGORZEWSKA

Olsztyn, ul. Lubelska 41E
Pon.-pt. 8:00-16:00
tel.: 733 390 490
mail: wioletta.symolonprzygodzka@ddom.eu

OlsztynBiuro sprzedażySŁONECZNE BARCZEWO

Olsztyn, ul. Lubelska 41E
Teren inwestycji po wcześniejszym
umówieniu telefonicznym
tel.: 888 883 131
mail: annazaleska@ddom.eu

Niniejsza strona ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego. Zamieszczone na stronie materiały graficzne, w tym wizualizacje, mają charakter wyłącznie poglądowy, a przedstawione w nich modele budynków oraz zagospodarowania terenu mogą podlegać zmianom na etapie realizacji.

© 2021 DDom. Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję