Rządowy program Pierwsze Mieszkanie z kredytem 2% - Deweloper Olsztyn DDOM, Nowe mieszkania Olsztyn i Apartamenty na sprzedaż w Olsztynie Barczewie, Mieszkania Centrum Olsztyn

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie nowego rządowego programu, którego celem jest ułatwienie w sfinansowaniu kupna pierwszego mieszkania. Kto może z niego skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy.

Z rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, który ma wystartować 1 lipca 2023, będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia – jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Wsparcie w zakupie pierwszego własnego mieszkania w najbliższym roku (ale również w perspektywie najbliższych kilku lat) ma polegać m.in. na dofinansowaniu kredytu hipotecznego.

 

Program Pierwsze Mieszkanie – dla kogo i co zakłada?

– Program dotyczy zarówno kupna mieszkania z rynku pierwotnego, jak również wtórnego – tłumaczy Marek Rozporski, Dyrektor Regionalny Sprzedaży w Notus Kredyty, z którą współpracuje DDom. – Nie ma też limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania – dodaje.

Z programu nie będą mogły skorzystać osoby, które mają lub w przeszłości miały własne mieszkanie, dom czy spółdzielcze prawo do lokalu lub domu. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z programu nie będzie mogła także skorzystać osoba, która otrzymała nieruchomość w formie darowizny, która została następnie cofnięta, a także małżeństwa, w których jeden z małżonków posiada nieruchomość, nawet jeśli mają rozdzielność majątkową.

Program Pierwsze Mieszkanie opiera się na dwóch rozwiązaniach: bezpiecznym kredycie 2% oraz koncie mieszkaniowym (dla osób, które nie mają i nie miały nigdy mieszkania lub w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszkają z co najmniej dwójką własnych albo przysposobionych dzieci).

Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie w 2023 roku?

Bezpieczny kredyt będzie polegać na gwarancji oprocentowania kredytu hipotecznego w wysokości 2%. Pozostałą część do kredytu dopłaci państwo.

– W proponowanej ustawie zapisano, że budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących – aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2% – tłumaczy Marek Rozporski.

Maksymalna kwota kredytu ma wynosić: 500 tys. zł – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 600 tys. zł – przy co najmniej dwóch osobach w danym gospodarstwie. – Wkład własny nie jest wymagany, oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna – w przypadku zmiany stóp procentowych – będzie wysokość raty. Dodatkowo, początkowo spłacany ma być głównie kapitał – mówi Marek Rozporski.

Jeśli zaprezentowane przez resort rozwoju i technologii propozycje wejdą w życie, będzie można płacić ratę dużo niższą niż czynsz najmu – w wielu przypadkach nawet o połowę. Minister Waldemar Buda poinformował kilka dni temu, że rząd prowadzi już rozmowy z Komisją Nadzoru Finansowego, aby ta od 1 lipca obniżyła do 2,5 proc. bufor, który banki stosują przy liczeniu zdolności kredytowej.

Z szacunków MRiT wynika, że z bezpiecznego kredytu 2% może skorzystać w tym roku nawet 20 tys. kredytobiorców, w kolejnych latach – nawet 50 tys. rocznie.

Nagrody i wyróżnienia

OlsztynBiuro deweloperaD.DOM

Olsztyn, ul. Lubelska 41E
Pon.-pt. 8:00-16:00
tel.: 888 883 131
mail: sprzedaz@ddom.eu

OlsztynBiuro sprzedażyWARMIŃSKI PORT

Olsztyn, ul. Bałtycka 91A
Pon.-pt. 8:00-16:00
tel.: 888 883 131
mail: anna.zaleska@ddom.eu

OlsztynBiuro sprzedażyGRZEGORZEWSKA

Olsztyn, ul. Lubelska 41E
Pon.-pt. 8:00-16:00
tel.: 733 390 490
mail: wioletta.symolonprzygodzka@ddom.eu

OlsztynBiuro sprzedażySŁONECZNE BARCZEWO

Olsztyn, ul. Lubelska 41E
Teren inwestycji po wcześniejszym
umówieniu telefonicznym
tel.: 888 883 131
mail: annazaleska@ddom.eu

Niniejsza strona ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego. Zamieszczone na stronie materiały graficzne, w tym wizualizacje, mają charakter wyłącznie poglądowy, a przedstawione w nich modele budynków oraz zagospodarowania terenu mogą podlegać zmianom na etapie realizacji.

© 2021 DDom. Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję