Rządowy program Pierwsze Mieszkanie z kredytem 2% - Deweloper Olsztyn DDOM, Nowe mieszkania Olsztyn i Apartamenty na sprzedaż w Olsztynie Barczewie, Mieszkania Centrum Olsztyn

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie nowego rządowego programu, którego celem jest ułatwienie w sfinansowaniu kupna pierwszego mieszkania. Kto może z niego skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy.

Z rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, który ma wystartować 1 lipca 2023, będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia – jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Wsparcie w zakupie pierwszego własnego mieszkania w najbliższym roku (ale również w perspektywie najbliższych kilku lat) ma polegać m.in. na dofinansowaniu kredytu hipotecznego.

 

Program Pierwsze Mieszkanie – dla kogo i co zakłada?

– Program dotyczy zarówno kupna mieszkania z rynku pierwotnego, jak również wtórnego – tłumaczy Marek Rozporski, Dyrektor Regionalny Sprzedaży w Notus Kredyty, z którą współpracuje DDom. – Nie ma też limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania – dodaje.

Z programu nie będą mogły skorzystać osoby, które mają lub w przeszłości miały własne mieszkanie, dom czy spółdzielcze prawo do lokalu lub domu. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z programu nie będzie mogła także skorzystać osoba, która otrzymała nieruchomość w formie darowizny, która została następnie cofnięta, a także małżeństwa, w których jeden z małżonków posiada nieruchomość, nawet jeśli mają rozdzielność majątkową.

Program Pierwsze Mieszkanie opiera się na dwóch rozwiązaniach: bezpiecznym kredycie 2% oraz koncie mieszkaniowym (dla osób, które nie mają i nie miały nigdy mieszkania lub w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszkają z co najmniej dwójką własnych albo przysposobionych dzieci).

Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie w 2023 roku?

Bezpieczny kredyt będzie polegać na gwarancji oprocentowania kredytu hipotecznego w wysokości 2%. Pozostałą część do kredytu dopłaci państwo.

– W proponowanej ustawie zapisano, że budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących – aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2% – tłumaczy Marek Rozporski.

Maksymalna kwota kredytu ma wynosić: 500 tys. zł – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 600 tys. zł – przy co najmniej dwóch osobach w danym gospodarstwie. – Wkład własny nie jest wymagany, oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna – w przypadku zmiany stóp procentowych – będzie wysokość raty. Dodatkowo, początkowo spłacany ma być głównie kapitał – mówi Marek Rozporski.

Jeśli zaprezentowane przez resort rozwoju i technologii propozycje wejdą w życie, będzie można płacić ratę dużo niższą niż czynsz najmu – w wielu przypadkach nawet o połowę. Minister Waldemar Buda poinformował kilka dni temu, że rząd prowadzi już rozmowy z Komisją Nadzoru Finansowego, aby ta od 1 lipca obniżyła do 2,5 proc. bufor, który banki stosują przy liczeniu zdolności kredytowej.

Z szacunków MRiT wynika, że z bezpiecznego kredytu 2% może skorzystać w tym roku nawet 20 tys. kredytobiorców, w kolejnych latach – nawet 50 tys. rocznie.

Nagrody i wyróżnienia

OlsztynBiuro sprzedaży deweloperaD.DOM

Olsztyn, ul. Lubelska 41E
Pon.-pt. 8:00-16:00
tel.: 888 883 131
tel.: 733 390 490
mail: sprzedaz@ddom.eu

Niniejsza strona ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego. Zamieszczone na stronie materiały graficzne, w tym wizualizacje, mają charakter wyłącznie poglądowy, a przedstawione w nich modele budynków oraz zagospodarowania terenu mogą podlegać zmianom na etapie realizacji.

© 2021 DDom. Wszelkie prawa zastrzeżone

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.