Rozpoczęły się konsultacje w sprawie nowego rządowego programu, którego celem jest ułatwienie w sfinansowaniu kupna pierwszego mieszkania. Kto może z niego skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy.
Z rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, który ma wystartować 1 lipca 2023, będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia – jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Wsparcie w zakupie pierwszego własnego mieszkania w najbliższym roku (ale również w perspektywie najbliższych kilku lat) ma polegać m.in. na dofinansowaniu kredytu hipotecznego.
Program Pierwsze Mieszkanie – dla kogo i co zakłada?
– Program dotyczy zarówno kupna mieszkania z rynku pierwotnego, jak również wtórnego – tłumaczy Marek Rozporski, Dyrektor Regionalny Sprzedaży w Notus Kredyty, z którą współpracuje DDom. – Nie ma też limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania – dodaje.
Z programu nie będą mogły skorzystać osoby, które mają lub w przeszłości miały własne mieszkanie, dom czy spółdzielcze prawo do lokalu lub domu. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z programu nie będzie mogła także skorzystać osoba, która otrzymała nieruchomość w formie darowizny, która została następnie cofnięta, a także małżeństwa, w których jeden z małżonków posiada nieruchomość, nawet jeśli mają rozdzielność majątkową.
Program Pierwsze Mieszkanie opiera się na dwóch rozwiązaniach: bezpiecznym kredycie 2% oraz koncie mieszkaniowym (dla osób, które nie mają i nie miały nigdy mieszkania lub w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszkają z co najmniej dwójką własnych albo przysposobionych dzieci).