Olsztyn na szczycie rankingu najlepszych miast do życia!
Olsztyn to najlepsze do życia miasto w Polsce. Tak wynika z najnowszego prestiżowego rankingu portalu Business Insider. Stolica Warmii i Mazur zdetronizowała ubiegłorocznego zwycięzcę – miasto Poznań.
Na początku kwietnia portal Business Insider opublikował ranking polskich miast najlepszych do życia. Wyniki wywołały u wielu niemałe zaskoczenie. Okazało się, że spośród szesnastu miast wojewódzkich to właśnie stolica Warmii i Mazur została liderem tegorocznego zestawienia!
W rankingu wzięto pod uwagę sześć wskaźników: trzy dotyczące aspektów ekonomicznych i trzy społeczne (pozafinansowe). Były to: wynagrodzenia, ceny mieszkań, bezrobocie, dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza. Olsztyn, który zdetronizował ubiegłorocznego zwycięzcę – miasto Poznań, nie był co prawda liderem w żadnej z pojedynczych kategorii, ale jego wysoka pozycja w trzech z nich zapewniła mu ostateczne zwycięstwo.
Olsztyn zwycięzcą rankingu najlepszych miast do życia
„Olsztyn w naszym zestawieniu jest zdecydowanym numerem jeden, choć w żadnej z sześciu kategorii nie wygrywa. W trzech aspektach jest za to w TOP 3” – wyjaśniają dziennikarze Business Insidera, podkreślając zrównoważony rozwój miasta.
W kategorii dostępności mieszkań (relacja ceny do wynagrodzeń) stolica regionu ustąpiła miejsca jedynie Katowicom, natomiast w zakresie bezpieczeństwa (najniższa przestępczość) wyprzedził ją tylko Rzeszów. Dodatkowo jakość powietrza w Olsztynie została oceniona na trzecie miejsce.
Co również ciekawe, oprócz tych wskaźników Olsztyn może się również pochwalić dobrymi wynikami w zakresie bezrobocia i zarobków. Miasto znajduje się bowiem w pierwszej części tabeli, zajmując odpowiednio szóste i siódme miejsce wśród szesnastu przeanalizowanych miast.
Warto również zaznaczyć, że stolica Warmii i Mazur wykazała się ponad 15-procentowym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia brutto (od stycznia 2023 do stycznia 2024), co świadczy o dynamicznym wzroście płac i atrakcyjności rynku pracy. Z raportu GUS wynika, że największy wzrost zarobków dotyczył sektorów, takich jak transport, administrowanie i przemysł.